Beatyfikacja bł.kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej oraz Polskiej Federacji SRK byli obecni na beatyfikacji bł. kard. S. Wyszyńskiego i bł. E. R. Czackiej.

Kardynał Stefan Wyszyński i matka Róża Czacka ogłoszeni błogosławionymi podczas uroczystości w Warszawie. Doczekaliśmy się!

Papież Franciszek wyniósł na ołtarze kard. Stefana Wyszyńskiego, „pasterza według serca Chrystusowego, który poświęcił swoje życie jedynemu Bogu i był niestrudzonym obrońcą oraz heroldem godności każdego człowieka” oraz m. Elżbietę Czacką, „która pozbawiona światła oczu, oczami wiary rozpoznała Chrystusa – Światłość świata – i z miłująca wiernością świadczyła o nim wobec kroczących w ciemności ciała oraz ducha”.
W południe w Świątyni Opatrzności Bożej procesja kardynałów, biskupów i kapłanów rozpoczęła Mszę św. beatyfikacyjną kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i Dzieła Lasek, ośrodka edukacji niewidomych dzieci i dialogu z niewierzącymi. Uroczystej liturgii przewodniczy papieski delegat kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Z powodu epidemii beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, planowana wcześniej na 7 czerwca 2020 na pl. Piłsudskiego, musiała zostać przeniesiona. Jednak i w tym utrudnieniu działała opatrzność Boża, bo teraz na ołtarze zostały wyniesione dwie ważne postacie Kościoła, które za życia były ze sobą duchowo związane i które darzyły się przyjaźnią.

Specjalnie na beatyfikację świątynia zyskała nowy wystrój. W części centralnej ściany prezbiterium została umieszczona ikona Matki Bożej Częstochowskiej, która w nocy z 10 na 11 września dotarła do Świątyni Opatrzności Bożej z trasy peregrynacyjnej po Polsce. To dokładnie ten wizerunek, który nawiedził Prymasa Tysiąclecia niedługo przed jego śmiercią.

Poniżej Jasnogórskiej ikony, po obu stronach, zawisły tryptyki z sosnowego drewna, których skrzydła były zasłonięte do momentu ogłoszenia beatyfikacji. 

W czasie uroczystej liturgii papieski wysłannik posługuje się pozłacanym pastorałem kard. Stefana Wyszyńskiego, a na ołtarzu stanął kielich, którego używał Prymas Tysiąclecia. W pobliżu ołtarza umieszczono kamień węgielny, przywieziony przez parafian z Ochotnicy Dolnej w diecezji tarnowskiej, którzy wybudują u siebie kościół pw. bł. Stefana Wyszyńskiego.  

Zebranych w świątyni powitał kard. Kazimierz Nycz. Sam obrzęd beatyfikacyjny miał miejsce na początku Eucharystii, po akcie pokuty. Wtedy to metropolita warszawski wypowiedział formułę, prosząc Ojca Świętego o włączenia w poczet błogosławionych kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbietę Różę Czacką. Następnie przedstawił ich życiorysy, podkreślając rolę Prymasa Polski w prowadzeniu narodu w trudnych czasach komunizmu, w przestrzeganiu przed ateizmem i nienawiścią wobec przeciwników. – Do dziś jest wzorem dla wielu ludzi, którzy przybywają do jego grobu, wypraszając potrzebne łaski – mówił kardynał.

Przedstawiając postać matki Czackiej, metropolita warszawski zaznaczył, że jej Dzieło Lasek stało się miejscem kształcenia i zdobywania samodzielności osób niewidomych, ale także ważnym ośrodkiem duchowości. – Dzieło rozpoczęte przez matkę Czacką nieustannie rozwija się i pomaga wielu osobom, nie tylko fizycznie, ale i duchowo – mówił kard. Nycz zaznaczając, że drogi obojga kandydatów wielokrotnie się przecinały, będąc wzajemną inspiracją.
Papież wyznaczył też datę 28 maja jako wspomnienie liturgiczne bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i 19 maja jako wspomnienie bł. matki Elżbiety Czackiej.

.