NASZE DZIAŁANIA
EDUKACYJNO – PROFILAKTYCZNE
Na przestrzeni ponad 28 lat działalności naszej Organizacji Pozarządowej – Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej pracujemy społecznie w organizacji, a także realizujemy wiele projektów.W tym czasie zorganizowano świetlicę komputerowo – językową dla dzieci,organizowano wielokrotnie kolonie letnie dla dzieci, spotkania choinkowe i wiele innych przedsięwzięć skierowanych do mieszkańców Płocka.
W celu zapobiegania wykluczeniu społecznemu powołano Centrum Integracji Społecznej w Kolczynie gm. Gozdowo przy pomocy środków otrzymanych od Marszałka Województwa Mazowieckiego.
W roku 2010 Stowarzyszenie realizowało projekt ,, Nowe Umiejętności – Nowe Możliwości’’– wspierany przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych.
Od 2010/ 11r funkcjonująca nasza Poradnia Rodzinna realizowała ,,Program korekcyjno-edukacyjny dla sprawców przemocy ‘’w formie Zadania publicznego wspieranego przez Prezydenta Miasta Płocka.
W 2012r. realizowaliśmy dwa programy ,, Stop przemocy w rodzinie wielopokoleniowej’’ wspierany przez Zarząd Województwa Mazowieckiego oraz program ,, Rodzina bliżej siebie i jej mocne strony’’ wspierany przez Wojewodę Mazowieckiego.
W 30 rocznicę stanu wojennego w Płocku przy współpracy Urzędu Miasta Płocka i Starostwa Powiatowego oraz osób prywatnych powstał film ,, Stan Wojenny w Płocku’’ , który został rozpropagowany w płockich szkołach na lekcjach historii oraz w innych instytucjach.
Od 2014r. do chwili obecnej realizujemy Zadanie publiczne ,, Bezpieczna Rodzina’’ z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym oraz przemocy w rodzinie wspierane przez Prezydenta Miasta Płocka.
W związku z tym w prasie lokalnej ukazało sie wiele artykułów prasowych. Nawiązano współpracę z Instytucjami pracującymi na rzecz rodziny i dziecka. Pracownicy naszej Poradni podnoszą systematycznie swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach i konferencjach organizowanych przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w tematyce przemocy i uzależnień np. ,, Realizacja na Mazowszu programów korekcyjno-edukacyjnych dla sprawców przemocy’’, ,,Profilaktyka uzależnień chemicznych i behawioralnych w szkołach’’ ,,Wyzwania w profilaktyce uzależnień’’ , ,, Przygotowanie do Edukatora Profilaktyki Uzależnień’’, „Mediacje w rodzinie Alkoholowej”, „Zespoły Interdyscyplinarne”, Studium – Lokalne Programy Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień i wielu innych organizowanych przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Warszawie.
Z naszego dotychczasowego doświadczenia wynika, że w Płocku jest wiele rodzin bezrobotnych, wielodzietnych, dysfunkcyjnych zrekonstruowanych czy patologicznych, które funkcjonują w postaci nieustabilizowanych formalnie związków, dochodzi często do zmiany partnerów, rozkładu pożycia rodzinnego. Zjawiska patologiczne dominujące w tych rodzinach to nadużywanie alkoholu, narkotyków, łamanie norm społeczno -prawnych i przemocy, które przekształcają się w trwałe wzorce zachowań. Zjawiska te często są konsekwencją braku radzenia sobie z w/w problemami: stresem, agresją i przemocą werbalną i niewerbalną. Wymaga to odpowiedniego systemu wsparcia, kompleksowej pomocy i profesjonalnych działań. Realizując w/w Programy pracujemy indywidualnie lub z całą rodziną.
Aktualnie kontynuując od 2014 , 2015 i 2016r. Zadanie publiczne ,, Bezpieczna Rodzina’’– chcemy rozszerzyć naszą pracę o spotkania o charakterze edukacyjnym przeznaczonych dla członków rodzin osób uzależnionych narażonych na koalkoholizm – współuzależnienie.
Pozyskana wiedza w tym temacie uzyskała aprobatę wśród zainteresowanych Instytucji i akces współpracy.
I tak np. w roku 2015 nasi specjaliści / pedagog, prawnik, psycholog i doradca życia rodzinnego/ realizując Zadanie publiczne ,,Bezpieczna Rodzina’’ udzielili 119 porad. Nadal w 2016r. pracujemy ze sprawcami przemocy skierowanymi przez kuratorów sądowych. Kontynuujemy także spotkania edukacyjne w ramach wolontariatu w Ośrodkach Nauki Jazdy oraz w Noclegowni dla Bezdomnych Mężczyzn w Płocku ul. Sienkiewicza 22. na temat Szkodliwości nadużywania alkoholu’. W dwóch Ośrodkach Nauki Jazdy /Prawko i Polkurs/ prowadzimy wykłady i prezentacje multimedialne na temat ,,Alkohol i kierowca’’ . W tych spotkaniach uczestniczyło 88 osób. Natomiast w Noclegowni dla bezdomnych mężczyzn przeprowadzono spotkania edukacyjne i warsztaty: nt. ,,Wpływ alkoholu na organizm człowieka’’ oraz ,,Bezdomność i alkohol ‘’. W spotkaniach wzięło udział 28 mężczyzn.
W ramach w/w Zadania publicznego wspieranego przez Urząd Miasta Płocka – dużym zainteresowaniem wśród płocczan zarówno kobiet jak i mężczyzn cieszą się porady prawne z zakresu prawa rodzinnego-/ uzależnień , przemocy/ oraz udzielania instrukcji dot. pisania pozwów itp/. Pozostali specjaliści pomagają również w zakresie problemów rodzinnych, uzależnień, konfliktów, przemocy, problemów wychowawczych. W wielu przypadkach zainteresowane osoby oczekują informacji, wsparcia, mają potrzebę wypowiedzenia się. Często wysłuchanie ich pomaga i wystarcza . Szczególnie dotyczy to osób starszych często zagubionych i osamotnionych. Inne problemy rozwiązujemy długofalowo wg. potrzeb wykorzystując różne formy pomocy – porady, mediację, rozmowy terapeutyczne i konsultację