Płock-Trzepowo, 10.10.2021. Dziesięciolecie Płockiego Parku Pamięci Katyń-Smoleńsk 2010

Ten żywy pomnik 96 ofiar katastrofy smoleńskiej, złożony z tyluż dębów i kamieni, trwa i rozwija się m.in. dzięki zaangażowaniu osób świeckich, które stały także u początków tego dzieła upamiętnienia. Są to przede wszystkim członkowie parafialnego koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. 10. rocznica powstania parku pamięci była okazją do podziękowania tym osobom, w tym paniom: Jadwidze Opatrzyk, obecnej prezes koła, Ksawerze Urbaniak, żonie śp. Kazimierza Urbaniaka, wieloletniego prezesa tego stowarzyszenia, a także Marii Stawickiej, kustoszowi parku.

Continue reading

RODZINA JEST NAJWAŻNIEJSZA – 37. PIELGRZYMKA MAŁŻEŃSTW I RODZIN

XXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Wspaniały czas spędzony u Matki. Zanieśliśmy intencje naszych rodzin. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizacje pielgrzymki z naszych Kół SRKDP z: Gostynina (parafia pw. św. Marcina), Płocka-Trzepowa (parafia pw. św. Aleksego), Sońska (parafii pw. św. Wita, Modesta i Krescencji), a także z Bieżunia (parafii pw. św. Stanisława BM). Dobry czas, wspaniali ludzie. Zapraszamy na przyszły rok. Naprawdę warto!


Beatyfikacja bł.kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej oraz Polskiej Federacji SRK byli obecni na beatyfikacji bł. kard. S. Wyszyńskiego i bł. E. R. Czackiej.

Kardynał Stefan Wyszyński i matka Róża Czacka ogłoszeni błogosławionymi podczas uroczystości w Warszawie. Doczekaliśmy się!

Papież Franciszek wyniósł na ołtarze kard. Stefana Wyszyńskiego, „pasterza według serca Chrystusowego, który poświęcił swoje życie jedynemu Bogu i był niestrudzonym obrońcą oraz heroldem godności każdego człowieka” oraz m. Elżbietę Czacką, „która pozbawiona światła oczu, oczami wiary rozpoznała Chrystusa – Światłość świata – i z miłująca wiernością świadczyła o nim wobec kroczących w ciemności ciała oraz ducha”.
W południe w Świątyni Opatrzności Bożej procesja kardynałów, biskupów i kapłanów rozpoczęła Mszę św. beatyfikacyjną kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i Dzieła Lasek, ośrodka edukacji niewidomych dzieci i dialogu z niewierzącymi. Uroczystej liturgii przewodniczy papieski delegat kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Z powodu epidemii beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, planowana wcześniej na 7 czerwca 2020 na pl. Piłsudskiego, musiała zostać przeniesiona. Jednak i w tym utrudnieniu działała opatrzność Boża, bo teraz na ołtarze zostały wyniesione dwie ważne postacie Kościoła, które za życia były ze sobą duchowo związane i które darzyły się przyjaźnią.

Specjalnie na beatyfikację świątynia zyskała nowy wystrój. W części centralnej ściany prezbiterium została umieszczona ikona Matki Bożej Częstochowskiej, która w nocy z 10 na 11 września dotarła do Świątyni Opatrzności Bożej z trasy peregrynacyjnej po Polsce. To dokładnie ten wizerunek, który nawiedził Prymasa Tysiąclecia niedługo przed jego śmiercią.

Poniżej Jasnogórskiej ikony, po obu stronach, zawisły tryptyki z sosnowego drewna, których skrzydła były zasłonięte do momentu ogłoszenia beatyfikacji. 

W czasie uroczystej liturgii papieski wysłannik posługuje się pozłacanym pastorałem kard. Stefana Wyszyńskiego, a na ołtarzu stanął kielich, którego używał Prymas Tysiąclecia. W pobliżu ołtarza umieszczono kamień węgielny, przywieziony przez parafian z Ochotnicy Dolnej w diecezji tarnowskiej, którzy wybudują u siebie kościół pw. bł. Stefana Wyszyńskiego.  

Zebranych w świątyni powitał kard. Kazimierz Nycz. Sam obrzęd beatyfikacyjny miał miejsce na początku Eucharystii, po akcie pokuty. Wtedy to metropolita warszawski wypowiedział formułę, prosząc Ojca Świętego o włączenia w poczet błogosławionych kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbietę Różę Czacką. Następnie przedstawił ich życiorysy, podkreślając rolę Prymasa Polski w prowadzeniu narodu w trudnych czasach komunizmu, w przestrzeganiu przed ateizmem i nienawiścią wobec przeciwników. – Do dziś jest wzorem dla wielu ludzi, którzy przybywają do jego grobu, wypraszając potrzebne łaski – mówił kardynał.

Przedstawiając postać matki Czackiej, metropolita warszawski zaznaczył, że jej Dzieło Lasek stało się miejscem kształcenia i zdobywania samodzielności osób niewidomych, ale także ważnym ośrodkiem duchowości. – Dzieło rozpoczęte przez matkę Czacką nieustannie rozwija się i pomaga wielu osobom, nie tylko fizycznie, ale i duchowo – mówił kard. Nycz zaznaczając, że drogi obojga kandydatów wielokrotnie się przecinały, będąc wzajemną inspiracją.
Papież wyznaczył też datę 28 maja jako wspomnienie liturgiczne bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i 19 maja jako wspomnienie bł. matki Elżbiety Czackiej.

.


Z głębokim żalem, zawiadamiamy, że…

W dniu 9 września 2021 r. po ciężkiej chorobie zmarł członek i założyciel naszego stowarzyszenia śp. Kazimierz Niewiadomski. W imieniu Koła parafialnego SRKDP przy parafii św. Jadwigi w Płocku oraz Zarządu Głównego śp. Kazimierza pożegnał Mieczysław Sitek, który powiedział m.in.: „Śp. Kazimierz Niewiadomski bardzo aktywnie zaangażowany był w życie parafii, uczestniczył w wielu inicjatywach i pracach społecznych. Był bardzo otwarty na wszystkich. (…) Wiedział, że u Boga wszystko jest możliwe, dlatego żeby dostąpić zbawienia był otwarty na Słowo Boże i starał się żyć na co dzień Bożą rzeczywistością. (…) Pozostanie w naszej pamięci jako dobry, prawy, uczynny, honorowy, bardzo pracowity… Żegnaj drogi Przyjacielu! Wstawiam się u Boga za nami i naszym stowarzyszeniem”.


Klub Seniora „Szansa” wznowił działalność!

Klub Seniora „Szansa”

Po ponad półrocznej przerwie wracają zajęcia w Klubie Seniora „Szansa”. Klub powstał w 2019 r. i był wynikiem owocnej współpracy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, Fundacji „Cokolwiek uczyniliście” oraz Fundacji Fundusz Grantowy dla Płocka. Po zakończonym wówczas kilkumiesięcznym projekcie w ramach IX edycji funduszu grantowego, zajęcia dla seniorów były finansowane ze środków własnych stowarzyszenia rodzin.

W 2021 r. stowarzyszenie uzyskało kolejny grant przeznaczony na funkcjonowanie klubu, co z wielkim entuzjazmem przyjęli płoccy seniorzy, który przez kolejne trzy i pół miesiąca, dwa razy w tygodniu będą spotykać się na różnorodnych zajęciach organizowanych przez wykwalifikowany personel zatrudniony w projekcie. Podczas spotkań będą m.in. zajęcia edukacyjne, plastyczne, manualne, rekreacyjno-sportowe czy kulturlane.

W dni przeznaczone na aktywność własną seniorów, przewidziane są również zajęcia usprawniające pamięć, gry i zabawy towarzyskie (karciane, planszowe, edukacyjne, kalambury, krzyżówki) mające na celu pobudzenie zdolności intelektualnych, a także pełniące również funkcję integracyjną. Obecnie w programie bierze udział 25 seniorów.

Projekt współfinansowany przez Fundację Fundusz Grantowy dla Płocka, która zorganizowała konkurs finansowany z darowizn Fundatorów: PKN ORLEN S.A., Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. oraz grantu pozyskanego od Levi Strauss Foundation.

Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii FB SRKDP:
Facebook


Uroczystość 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Płocku

– Niech wspomnienie papieskiego pielgrzymowania będzie zachętą do wewnętrznej odnowy, do ponownego odkrycia tego, czym są uczciwość i wolność, do usunięcia murów i podziałów – powiedział abp Wojciech Polak, Prymas Polski i metropolita gnieźnieński w Płocku. Przewodniczył jubileuszowej Eucharystii z okazji 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w 1991 roku. Uroczystości odbyły się na terenie parafii św. Jadwigi Królowej, na terenie której 30 lat temu Papież odprawił historyczną Eucharystię.

Papież Jan Paweł II odwiedził Płock w dniach 7-8 czerwca 1991 roku, w czasie czwartej pielgrzymki do Polski, odbywającej się pod hasłem „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście”. W „książęcym grodzie” nad Wisłą rozważał X przykazanie Boże: „Ani żadnej rzeczy, która jego jest”.

Continue reading