Podsumowanie VII Orszaku Trzech Króli w Płocku

26685987_754250778099677_5627646452909812283_o

6 stycznia 2018 roku ulicami Płocka przeszedł VII Orszak Trzech Króli w Płocku. Tegoroczna trasa Orszaku przebiegała od Wyższego Seminarium Duchownego i Szkół Katolickich (ul. Nowowiejskiego) do płockiej Stanisławówki (ul. Jachowicza). Wybór tych miejsc nie był przypadkowy. Obydwu bowiem patronuje św. Stanisław Kostka, którego rok Biskup Płocki ogłosił podczas Mszy św. kończącej Orszak w Płocku. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Biskup Płocki Piotr Libera, Prezydent Miasta Andrzej Nowakowski i Starosta Płocki Mariusz Bieniek.

Hasłem Orszaku Trzech Króli w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę są słowa: „Bóg jest dla wszystkich”. „Jest to orędzie – pisał Biskup Płocki w liście z tej okazji – które płynie z nocy betlejemskiej. Narodziny Syna Bożego sprawiły, że ziemia połączyła się z niebem, a wszyscy ludzie zostali zaproszeni do odkrycia tajemnicy Bożej miłości. Cieszę się, że za gwiazdą betlejemską płockiego Orszaku idą ludzie dobrej woli, którzy chcą pokazać, że <<Bóg jest dla wszystkich>>”.

Kolorowy i rozśpiewany korowód, który już – miejmy nadzieję – na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń w Płocku, organizowany jest przez Komitet Organizacyjny, który już od września spotykał się, tym razem, w kawiarence parafii św. Stanisława. W skład tego Komitetu wchodziło kilkanaście stowarzyszeń, ruchów i instytucji działających na terenie Płocka: Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, Wydziału ds. Rodzin, Akcji Katolickiej, Klubu Inteligencji Katolickiej, Civitas Christiana, WSD, Szkół Katolickich, POKIS-u, parafii pw. św. Stanisława w Płocku, MCEW Studnia, SDA Petroklezja, NSZZ Solidarność, HZPiT Dzieci Płocka, PUL, KRDP, Gość Płocki, PTV Płocka Telewizja. Partnerami wydarzenia byli: Diecezja Płocka, Miasto Płock, Powiat Płocki, Fundacja „ORLEN DAR – SERCA”, PERN S.A.

W tym roku, w Trzech Króli wcielili się: ks. Krzysztof Jaroszewski – proboszcz parafii pw. św. Wita, Modesta i Krescencji w Sońsku, p. Jerzy Obrębski – przewodniczący Zarządu NSZZ „Solidarność” oraz p. Andrzej Żabka – przedsiębiorca z Gąbina. Świętą Rodziną byli Aleksandra i Piotr Stupeccy z synem Stanisławem.

Scenkę na rozpoczęcie Orszaku pt.: Szopka Polska” przygotowali uczniowie Szkół Katolickich i studenci WSD w Płocku. Scenariusz: dk. Adam Kowalski, reżyseria: dk. Adam Kowalski i p. Izabela Rachowicz, dźwięk p. Piotr Tobota. Scenkę na zakończenie Orszaku pt.: „Pokłon trzech Króli” przygotowała młodzież z Salezjańskiego Duszpasterstwa Akademickiego PETROKLEZJA. Reżyseria ks. Adam Węgrzyn SDB. Śpiewy podczas Mszy św. na Stanisławówce wykonał Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”.

Cieszymy się, że tegoroczny Orszak był największym jak do tej pory, tego typu zgromadzeniem. PortalPłock tak napisał w swoich wiadomościach: „Można szacować, że ok. 10 tysięcy osób wzięło udział w tegorocznym Orszaku Trzech Króli. Gdy czoło pochodu wchodziło na teren Stanisławówki, koniec był dopiero przy Petropolu. Rozśpiewany tłum wypełnił Aleje Jachowicza”.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom Orszaku, bez których zorganizowanie takiego przedsięwzięcia nie byłoby możliwe.

                                                                                              Witold Wybult – Prezes SRKDP