Szkolenie dla Doradców Życia Rodzinnego

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej realizuje projekt dofinansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w konkursie Po Pierwsze Rodzina .

W ramach projektu zatytułowanego: „Czas na Rodzinę” w dniu dzisiejszym trwa:
Cz. 1. Szkolenie dla doradców życia rodzinnego w Szkołach Katolickich w Płocku dn. 15 października 2022 r. a jego problematyką są m.in. następujące zagadnienia: niepłodność jako choroba cywilizacyjna, profilaktyka prekoncepcyjna, zdrowie prokreacyjne, ekologia płodności, techniki właściwej komunikacji i relacji w pierwszych latach małżeństwa, sposoby wzmacniania pozytywnego wizerunku rodziny.

Doradcy mają również okazję obejrzeć wystawę pn. Czas na Rodzinę! Wystawę będzie można obejrzeć w parafiach, szkołach i instytucjach naszej diecezji. Zachęcamy do tego, aby zgłaszać chęć wystawiania tejże wystawy w podmiotach sobie podległych.
Jakim problemom chce wyjść naprzeciw nasza organizacja realizując tenże projekt rodzinny?
1. Obraz rodziny w polskim społeczeństwie uległ destrukcji, dlatego należy wskazać na jej właściwy obraz. W poszczególnych zadaniach będziemy kreować aspiracyjny wizerunek rodziny, tak aby odbiorcy aspirowali do tego wszystkiego co jest kojarzone z rodziną, aby wszystko co jest związane
z rodziną stawało się bardziej pożądane i oczekiwane.
2. Postrzeganie małżeństwa uległo destrukcji. Dla wielu młodych (badania!) trwałe małżeństwo jest perspektywą nie do osiągnięcia, dlatego decydują się oni na szybkie i nieprzemyślane decyzje ślubne.
A przecież jednak większość małżeństw się nie rozpada. W poszczególnych zadaniach będziemy przekazywać konkretną wiedzę na temat tej sytuacji (dane, wyniki badań, przykłady, świadectwa)
a ponadto będziemy podejmować trud zmiany narracji o rodzinie, jako tej, którą stawia się w centrum wspólnoty i uwagi. Będziemy prowadzić do przekonania, że istnieje realna możliwość zbudowania trwałego związku. Dlatego warto w niego cały czas inwestować.
3. Nierzadko mentalność młodych ludzi nacechowana jest nastawieniem, że szczęśliwe życie prowadzą tylko single. W poszczególnych zadaniach wskazywać będziemy plusy życia
w małżeństwie i rodzinie. Nasze działania nakierowane będą na obronę tezy, że życie i małżeństwo oparte na właściwie zbudowanych więziach prowadzi do szczęścia, bezpieczeństwa, spełnienia. Badania wskazują, że należy tu bardziej mówić językiem korzyści niż zalet. Zachęcimy do dyskusji na temat problemów demograficznych i ukażemy plusy rodzin wielodzietnych i wielopokoleniowych, jako miejsc najbardziej odpowiednich do wieloaspektowego rozwoju.
4. Często we współczesnej rodzinie brakuje właściwie zbudowanych relacji. Wynika to m.in.
z braku wiedzy, właściwych wzorców i wyuczonych kompetencji osób wchodzących w nowe małżeństwa. Podczas realizacji projektu będziemy uzupełniać istniejące braki u poszczególnych odbiorców projektu.
5. W rodzinach nierzadko brakuje podmiotowego traktowania innych. Dlatego realizując zadanie będziemy wskazywać co to znaczy, że inna osoba jest podmiotem moich działań i relacji, będziemy zachęcać do przestrzegania zasad savoir-vivre w komunikacji rodzinnej.
6. Łatwo dostrzec, że we współczesnych rodzinach mniej używa się tzw. wielkich słów. Będziemy pokazywać, że np. MIŁOŚĆ, KOCHAM CIĘ, ZAUFANIE, BEZPIECZEŃSTWO, JESTEŚ WAŻNY to słowa, których warto używać na co dzień.
7. Wydaje się, że małżonkowie/rodzice, którzy doświadczają trudności zbyt łatwo rezygnują
z prób ratowania małżeństwa (mentalność konsumpcyjna), często decydując się na rozstanie ze względu na dzieci, że „tak będzie lepiej dla dzieci”. A przecież to właśnie dorastanie w trwałej, dobrze funkcjonującej rodzinie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i fundament właściwego rozwoju.
8. Współczesne rodziny zaniedbują budowanie relacji z dalszymi członkami rodziny. Dlatego podczas realizacji zadania będziemy ukazywać, że rodzina, która buduje wielopokoleniowe relacje jest źródłem bogatych, niezwykle umacniających i prorozwojowych więzi. Ukazany zostanie aspekt macierzyństwa i ojcostwa – jako niezwykle nobilitujących i odpowiedzialnych ról społecznych.
9. Dużą trudnością współczesnych małżonków są problemy z płodnością, które ostatecznie mają wpływ na jakość i trwałość małżeństwa. Dlatego wiele z prezentowanych treści będzie dotyczyło wskazanego problemu: od radzenia sobie z emocjami w takiej sytuacji, poprzez towarzyszenie współmałżonkowi, aż do wskazania specjalistycznych ośrodków leczenia bezpłodności. Wyjaśnimy na czym polega naprotechnologia.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w innych działaniach. Szczegóły dotyczące możliwości udziału oraz zapisów na wydarzenia projektu na stronie naszej organizacji: www.srkplock.pl.
Kontakt telefoniczny do koordynatora projektu: 505 272 535.
Partnerami projektu są: