Wdniach 10-12 stycznia 2025 r. odbyło się zebranie członków i sympatyków Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem. W spotkaniu brała udział ponadtrzydziestoosobowa grupa przedstawicieli Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej wraz z prezesem Witoldem Wybultem i asystentem diecezjalnym ks. Wojciechem Kućką.
Zjazd rozpoczął się od posiedzenia Zarządu Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, w którym czynnie brała udział trzyosobowa delegacja z Płocka (Witold Wybult – prezes, Stefan Swat – wiceprezes i ks. Wojciech Kućko – asystent).
Sobotnie obrady otworzył prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich dr Kazimierz Kapera, który przywitał zgromadzonych przedstawicieli kilkunastuorganizacji prorodzinnych z całej Polski oraz zaproszonych gości: posła na Sejm RP pana prof. dr. hab. Krzysztofa Szczuckiego oraz ks. prof. dr. hab. Pawła Bortkiewicza. W części panelowej pierwszy wygłosił wykład pt. „Rola i znaczenie godności człowieka w polityce”, drugi natomiast wykład pt. „Seksualizacja dzieci – deprawacja człowieczeństwa. Postawa uniku czy sprzeciw?”
Podczas dyskusji przybyłych na zjazd do Księżówki przebijały się m.in. następujące głosy dotyczące wielu aktualnych spraw:
– w radach parafialnych jest duży potencjał, ale niestety nie jest on właściwie wykorzystany,
– świeccy wierzący mają być głosem w przestrzeni publicznej, mają być świadkami tego, w co wierzą i jakie wartości wyznają, muszą być jednak kompetentnie przygotowani do tej roli,
– ważne i cenne są formalne stanowiska organizacji katolickich w postaci oświadczeń, protestów czy listów otwartych, które dotyczą np. kwestii życia, edukacji czy aktualnej polityki,
– w przestrzeni publicznej zbyt mało mówi się o kwestiach wynikających z katolickiej nauki społecznej,
– w polityce nie zawsze należy uciekać od głosu opinii publicznej, ale trzeba ją przede wszystkim kształtować,
– prawo naturalne zawsze powinno stanowić fundament i odniesienie do wszelkiego prawa stanowionego,
– należy na nowo zdefiniować zadania organizacjiprorodzinnych w Polsce, szczególnie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich,
– religia w szkole powinna pozostać w dotychczasowej formule i zawsze musi być przestrzenią wychowania i kształtowania młodego człowieka; lekcja religii jest potrzebna w szkole tak, jak krzyż w przestrzeni publicznej,
– oczekuje się wyraźnego głosu pasterzy dla „utwierdzania braci w wierze”,
– pomocą w sposobie uprawiania polityki może być dokument Kongregacji Nauki Wiary pt. „Nota doktrynalna o niektórych aspektach działalności i postępowania katolików
w życiu politycznym”,
– wydaje się pożyteczne, aby organizować kursy dotyczące katolickiej nauki społecznej,
– wydaje się zasadne, aby rozważyć potrzebę opracowania przewodnika dla katolików, gdzie znajdą się fundamentalne, nieprzekraczalne zasady, którymi powinni kierować się osoby wybierane do różnych ról w przestrzeni publicznej,
– pożyteczna jest również obecność duchownych w przestrzeni publicznej w stroju kapłańskim,
– w Roku Jubileuszu 2025 powinniśmy więcej czerpać z nauczania św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
W części dotyczącej aktualnej działalności Stowarzyszeń Rodzin Katolickich w poszczególnych polskich diecezjach przedstawiciele tych organizacji wymieniali wiele spraw, które realizowane są w ramach działalności statutowej. Pośród nich znalazły się: Orszaki Trzech Króli, Marsze dla Życia i Rodziny, konferencje, szkolenia, wykłady, poradnie rodzinne, festyny rodzinne, jubileusze małżeńskie, pielgrzymki, konkursy, klub seniora, działalność edukacyjna poprzez prowadzenie szkół i wiele innych. Stowarzyszenia Rodzin Katolickich prowadzone są w około 25 diecezjach w Polsce,zrzeszając tysiące wiernych świeckich. Przestrzeń tej aktywności nadal jest miejscem, gdzie się formuje, pomaga, nawiązuje dobre relacje, dobrze spędza czas, gdzie podkreśla się nadrzędną rolę rodziny jako podstawowej komórki społecznej.
Podczas dyskusji, z inicjatywy przedstawicieli ze stowarzyszenia z Płocka, podjęto próbę zbadania stanu zrzeszonych w Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich organizacji po ponad 30. latach od jej rejestracji. Pomocą do tego zadania będzie opracowana przez Witolda Wybulta i ks. Wojciecha Kućkę „Ankieta informacyjna o stanie i pracach diecezjalnych Stowarzyszeń Rodzin Katolickich w Polsce”, która składa się z 20 pytań. Ankiety te zostaną rozesłane do poszczególnych diecezji, a następnie zostaną opracowane. Wyniki będą omówione na następnym zebraniu Rady Prezesów.
Owocem dyskusji było też uchwalanie dwóch protestów: pierwszy, który jest sprzeciwem wobec prób wprowadzenia do polskiego prawodawstwa aborcji na żądanie, i drugi, który jest głosem sprzeciwu wobec wprowadzanej do polskich szkół edukacji zdrowotnej. Oświadczenia te zostały przekazane koalicji rządzącej na ręce Prezesa Rady Ministrów oraz ministrów stojących na czele zainteresowanych resortów.
Tradycją zakopiańskich spotkań jest sobotnia, uroczysta kolacja w refektarzu Księżówki. Wieczór rozpoczął się Mszą św. w kaplicy pw. NMP Matki Kościoła, w której w 1997 r. modlił się Jan Paweł II. Po zakończonej modlitwie, ponadsześćdziesięcioosobowa grupa stowarzyszonych przy akompaniamencie kapeli góralskiej rozpoczęła podniosły wieczór śpiewu kolęd, niezwykłych spotkań, a także gawędy, którą wygłosił dyrektor Księżówki ks. Lesław Mirka.
W drodze powrotnej z Zakopanego grupa z Płocka udała się jeszcze do Krakowa, gdzie m.in. zwiedzała i modliła się w katedrze na Wawelu.
Galeria foto: https://www.facebook.com/share/168sWhN2P5/?mibextid=wwXIfr